Czerwone szczepy winogron

 

Shiraz – Syrah

Syrah to francuski szczep, który jest bardzo wymagający w uprawie i potrzebuje dużej ilości słońca. Wino nie może jednak być produkowane ani z niedojrzałych, ani zbyt dojrzałych gron. Doskonale przyjął się w Australii, gdzie występuje pod nazwą Shiraz. W Europie nazywany często Syrah, a wina z niego wyprodukowane są mniej słodkie i łagodniejsze choć ciągle z charakterystyczną delikatną nutą pieprzu.

 

Susumaniello

Susumaniello to zanikająca czerwona odmiana z włoskiego rejonu Apuglia skąd pochodzi uwielbiane przez Polaków Primitivo. Jest to starożytna odmiana winorośli, która uprawiana jest tylko tam a dokładniej w prowincji Brindisi. Czerwone wina produkowane z tych winogron są naszym zdaniem po prostu…genialne.

 

Aglianico

Uznawane za najszlachetniejszy czerwony szczep winogron włoskiego południa pochodzący z Kampanii i Molise. Wina otrzymane z gron Aglianico porównywalne są do piemonckiego Barolo, i co najważniejsze nadają się do długotrwałego starzenia. Mają pełną strukturę i wraz z dojrzewaniem nabierają elegancji.

 

Zweigelt

Zweigelt to popularny szczep w Austrii, gdzie produkuje się z niego czerwone wina o orzeźwiającym, lekkim smaku, który różni się intensywnością od klasycznych win. O jego jakości świadczy wyczuwalna nuta czereśni i zdolność do długiego dojrzewania. Po kilku latach wino jest okrągłe, ziemiste , ma wyczuwalne taniny.

 

Kékfrankos

Późno dojrzewająca odmiana o wielu nazwach jak Blaufrankish w Austrii , Frankovka w Czechah i na Słowacji czy Burgund Mare w Rumunii. Uprawiane również w Australii jak i Kanadzie. Wino z tych ciemnych winogron będzie różniło się w zależności od kraju, ziemii, nasłonecznienia itd. Poprawny Kekfrankos powinien charakteryzować się ciemnym kolorem, wyraźną ostrością oraz powinien być bogaty w taniny. Takie cuda najlepiej znaleźć w Rumunii bądź na Węgrzech.

 

Carmenere

Pochodzący z francuskiego Bordeaux szczep z rodziny Cabernetów świetnie zadomowił się w Chile. Rośnie również w północnych Włoszech, Kalifornii, Australii i co najciekawsze południowo wschodniej Mołdawii. Świeże wina Carmenere są ziemiste, niesamowicie owocowe z nutami przypraw oraz czarnej czekolady.

 

Fetească Neagră

Feteasca Neagra to stara odmiana winogron uprawiana w Mołdawii i Rumunii.
Miękkie taniny oraz końcowe nuty suszonych śliwek w posmaku, sprawiają, że wina tej odmiany są naprawdę spektakularne. Ponadto aromat owoców leśnych, cynamonu, goździków, słodkiego drewna i czarnej czekolady sprawia, że ​​wino Feteasca Neagra jest kalibrowane na kubkach smakowych każdego miłośnika czerwonego wina…

 

Touriga National

Touriga Nacional to gatunek czerwonego wina, uważany przez wielu za najlepszy w Portugalii. Pomimo niskich plonów ze swoich małych winogron, odgrywa dużą rolę w mieszankach używanych w winach Porto.
Touriga Nacional zapewnia strukturę i ciało winu, z wysokimi taninami i skoncentrowanymi smakami czarnych owoców. Coraz częściej produkowane wina tylko z tego szczepu zdobywają coraz więcej wielbicieli.

 

Corvina

Corvina to charkterystyczny szczep dla włoskiego rejonu Veneto. Główny składnik słynnej Valpolicelli. Corvina najczęściej to lekkie i średnie wina o lekkim szkarłatnym zabarwieniu. Naturalnie wysoka kwasowość winogron może sprawić, że wino będzie nieco cierpkie z lekką, gorzką nutą migdałową. W finiszu często wyczuwalne nuty wiśni. W niektórych regionach Veneto producenci stosują starzenie w beczkach, aby dodać do wina więcej struktury i złożoności. Małe jagody mają niską zawartość garbników i ekstraktu kolorowego, ale mają grubą skórkę, która jest idealna do suszenia ( Amarone ) i ochrony winogron przed gniciem.

 

Rara Neagră

Winogrona odmiany Rara Neagra rosną w Mołdawii oraz wschodniej Rumunii. Wina z tego szczepu charakteryzują się wysoką kwasowością, która nadaje im dużo świeżości. Z aromatycznego punktu widzenia zarówno czerwone owocowe smaki (gorzkie wiśnie, suszone śliwki), jak i kwiatowe (fiolet, peonia, irys) są wyczuwalne w dojrzałych winach ze szczepu Rara Neagra.  Wielu winiarzy używa tej odmiany do swoich kupaży natomiast stworzenie wina w singlu z tych winogron to prawdziwy majstersztyk.